Kodiak Boys Win Region III Track and Field Going Away

Region III/4A Championships
at Colony High School
Friday, Saturday

GIRLS
Team scores: 1. Colony 145.25; 2. Soldotna 139.75; 3. Kenai 81; 4. Kodiak 79; 5. Wasilla 48; 6. Palmer 32.

100 — 1. D. Nelson, Sol 13.26; 2. B. Taylor, Sol 13.35; 3. K. Kelly, Was 13.58; 4. T. Rich, Ken 13.75; 5. H. Villaroya, Kod 13.85; 6. B. Coghill, Ken 13.87.

200 — 1. D. Nelson, Sol 26.70; 2. B. Taylor, Sol 27.50; 3. H. Macaturo, Kod 28.13; 4. K. Kelly, Was 28.26; 5. T. Hilton, Sol 28.69; 6. K. Miller, Col 29.18.

400 — 1. D. Nelson, Sol 1:00.12; 2. B. Taylor, Sol 1:02.37; 3. O. Hutchings, Sol 1:02.72; 4. H. Macaturo, Kod 1:04.49; 5. E. Raisly, Kod 1:05.22; 6. S. Dixon, Pal 1:05.66.

800 — 1. R. Woodings, Pal 2:24.52; 2. O. Hutchings, Sol 2:25.70; 3. J. Block, Col 2:29.40; 4. C. Geraghty, Col 2:32.32; 5. J. Bowker, Col 2:34.19; 6. C. Powers, Col 2:34.86.

1,600 — 1. Z. Bigley, Kod 5:33.52; 2. J. Block, Col 5:36.10; 3. J. Bowker, Col 5:37.22; 4. C. Geraghty, Col 5:37.52; 5. R. Berrigan, Pal 5:38.96; 6. K. Arthur, Sol 5:42.98.

3,200 — 1. I. Bergholtz, Ken 11:52.31; 2. Z. Bigley, Kod 12:02.34; 3. J. Bowker, Col 12:08.45; 4. A. Himbelbloom, Kod 12:13.86; 5. C. Powers, Col 12:30.66; 6. K. Arthur, Sol 12:43.07.

100 hurdles — 1. C. Stephens, Col 15.38; 2. K. Kilfoyle, Ken 17.64; 3. H. Vilaroya, Kod 17.67; 4. S. Thomas, Sol 17.74; 5. J. Burt, Was 17.92; 6. K. Murphy, Kod 18.07.

300 hurdles — 1. M. Ko, Col 49.29; 2. H. Villaroya, Kod 49.31; 3. S. Thomas, Sold 50.48; 4. E. Werner, Sol 51.78; 5. K. Kilfoyle, Ken 52.10; 6. K. Sessom, Col 52.55.

400 relay — 1. Kodiak 52.65; 2. Soldotna 53.90; 3. Kenai 54.12; 4. Wasilla 54.17; 5. Colony 54.35; 6. Palmer 55.02.

800 relay — 1. Kenai 1:51.14; 2. Soldotna 1:53.04; 3. Colony 1:53.56; 4. Wasilla 1:53.99; 5. Palmer 1:57.86; 6. Kodiak 2:03.23.

1,600 relay — 1. Soldotna 4:16.99; 2. Kenai 4:20.55; 3. Palmer 4:24.06; 4. Kodiak 4:33.53; 5. Colony 4:42.60.

3,200 relay — 1. Colony 9:53.49; 2. Palmer 10:22.03; 3. Kenai 10:26.00; 4. Soldotna 10:31.60; 5. Kodiak 10:39.15.

High jump — 1. C. Dunleavy, Was 5-4; 2. C. Stephens, Col 5-2; 3. C. LeBon, Was 4-10; 4. A. Condio, Col 4-8; 4. (tie) M. Ko, Col 4-8; 4. (tie) L. Wong, Sol 4-8; 4. (tie) L. Sessom, Col 4-8.

Long jump — 1. C. Stephens, Col 16-5; 2. M. Ko. Col 16-0.25; 3. J. Wilson, Ken 15-10; 4. A. Condio, Col 15-5.5, 5. G. Berry, Col 14-7.25; 6. C. Christiansen, Kod 13-8.25.

Triple jump — 1. C. Stephens, Col 35-7.75; 2. C. Dunleavy, Was 33-7.25; 3. A. Condio, Col 32-2; 4. J. Wilson, Ken 32-1; 5. M. Ko, Col 32-0; 6. L. Sessom, Col 31-8.

Shot put — 1. S. Tuisaula, Sol 35-7.5; 2. R. Walker, Kod 35-2.25; 3. A. Beck, Ken 34-0.5; 4. D. Glenn, Was 33-11.25; 5. E. Ushmann, Pal 33-7.5; 6. A. Quinn, Sol 32-1.5.

Discus — 1. A. Beck, Ken 126-5; 2. K. Tennesen, Col 113-8; 3. E. Pieh, Sol 110-11; 4. A. Quinn, Sol 109-3; 5. R. Walker, Kod 102-11; 6. S. Tuisaula, Sol 100-00.

BOYS

Team scores: 1. Kodiak 146; 2. Colony 118; 3. Soldotna 83; 4. Kenai 67; 5. Palmer 66; 6. Wasilla 46.

100 — 1. B. Alcaide, Kod 11.56; 2. J. Nero, Col 11.65; 3. J. Jackman, Ken 11.70; 4. J. Miranda, Kod 11.95; 5. B. Furlong, Sol 12.03; 6. C. Ward, Was 12.04.

200 — 1. B. Alcaide, Kod 23.41; 2. C. Ferris, Pal 23.63; 3. Z. Vrvilo, Col 23.71; 4. J. Pomrenke, Col 23.74; 5. B. Cork, Was 23.95; 6. B. Furlong, Sol 24.45.

400 — 1. J. Jackman, Ken 51.28; 2. B. Nicholson, Col 52.07; 3. Z. Vrvilo, Col 53.29; 4. L. Cutsforth, Pal 53.31; 5. T. Spatz, Pal 53.33; 6. M. Burnett, Kod 53.45.

800 — 1. A. Swedberg, Sol 2:00.38; 2. M. Parnell, Kod 2:00.61; 3. L. Michael, Sol 2:01.26; 4. Q. Fuller, Was 2:01.52; 5. J. Hannah, Kod 2:02.13; 6. K. Osowski, Kod 2:03.29.

1,600 — M. Parnell, Kod 4:34.13; 2. D. Peterson-Thompson, Col 4:34.45; 3. Q. Fuller, Was 4:35.63; 4. K. Osowski, Kod 4:38.90; 5. J. Hannah, Kod 4.43.92; 6. R. McKinney, Kod 4:47.96.

3,200 — 1. K. Osowski, Kod 9:56.81; 2. M. Parnell, Kod 10:04.24; 3. A. Swedberg, Sol 10:06.76; 4. D. Peterson-Thompson, Col 10:14.99; 5. K. Greathouse, Was 10:32.99; 6. D. Johnson, Kod 10:34.07.

110 hurdles — 1. B. Southwick, Pal 16.22; 2. J. Wilson, Ken 16.72; 3. A. VanHout, Sol 16.86; 4. A. Alonzo, Kod 16.87; 5. W. Helton, Was 16.95; 6. M. Clyde, Col 17.04.

300 hurdles — 1. B. Southwick, Pal 42.76; 2. J. Hessinger, Col 42.90; 3. J. Wilson, Ken 43.08; 4. A. VanHout, Sol 43.77; 5. C. Drumm, Was 44.29; 6. M. Charles-White, Col 44.52.

400 relay — 1. Colony 45.60; 2. Palmer 45.94; 3. Wasilla 46.37; 4. Soldotna 47.15; 5. Kodiak 47.99; 6. Kenai 48.38.

800 relay — 1. Colony 1:34.17; 2. Wasilla 1:36.55; 3. Kenai 1:37.22; 4. Kodiak 1:40.13; 5. Soldotna 1:42.15.

1,600 relay — 1. Kodiak 3:31.93; 2. Palmer 3:33.13; 3. Soldotna 3:34.44; 4. Wasilla 3:39.45; 5. Colony 3:46.74; 6. Kenai 3:51.24.

3,200 relay — 1. Kodiak 8:16.54; 2. Soldotna 8:16.83; 3. Palmer 8:36.64; 4. Colony 9:00.12; 5. Wasilla 9:17.57; 6. Kenai 9:35.18.

High jump — 1. B. Nicholson, Col 5-10; 2. K. Orth, Ken 5-6; 3. A. Carros, Kod 5-6; 4. D Eiman, Pal 5-6; 5. K. Vinson, Sol 5-4; 6. G. Casey, Sol 5-2.

Long jump — 1. J. Jackman, Ken 21-3.25; 2. B. Nicholson, Col 21-2; 3. B. Alcaide, Kod 18-9.5; 4. J. Holgate, Col 18-7.25; 5. L. Shrader, Sol 18-6.75; 6. N. Johnson, Pal 18-6.25.

Triple jump — 1. B. Nicholson, Col 46-4.25; 2. J. Jackman, Ken 40-11; 3. D. Eiman, Pal 40-8.25; 4. A. Carros, Kod 40-4.5; 5. L. Shrader, Sol 39-3.5; 6. P. Weeks, Sol 38-10.25.

Shot put — 1. K. Pillans, Kod 54-10; 2. D. Best, Sol 48-8.5; 3. D. Gibbs, Sol 43-1.25; 4. A. Alvarado, Col 42-7.5; 5. B. Rick, Was 40-10.75; 6. D. Kolomeychuk, Was 39-3.25.

Discus — 1. K. Pillans, Kod 156-10; 2. J. Miranda, Kod 138-10; 3. D. Best, Sol 136-2; 4. B. Frick, Was 124-7; 5. A. Alvarado, Col 119-2; 6. J. Grossl, Ken 119-0

Check Also

KIBSD to lose teachers and other staff despite potential increase to BSA

The first draft of the Kodiak Island Borough School District’s budget includes staff and funding …

%d bloggers like this: