Bears Take 8th Straight Track and Field Title

Jay Barrett/KMXT
The perennially strong Kodiak boys track and field team wrapped up its eighth straight Region III championship over the weekend in Nikiski. The Bears finished with 168 team points, easily outdistancing runner-up Colony’s 123. Soldotna was third, foll0wed by Wasilla, Kenai, and Palmer.
Kodiak was led by sophomore Levi Thomet, who took four titles – three individual and one team. He finished first in the 800- 1,600- and 3,200-meter events and was on the winning 4-by-800-meter relay, along with Clayton Hannah, Levi Fried, and Cole Christiansen.
The Kodiak boys also won the 4-by-100 and 4-by-400- meter relays.
Michael Ma’inifo took first in the long jump at 20-feet 5.5-inches, and the triple jump at 40-feet 8.5-inches. He was third in the high jump at 5-feet 8-inches.
The Kodiak girls were fifth, with 63 team points. Wasilla was first with 115, followed by Colony, Kenai, and Soldotna. Palmer took up the rear in sixth.
We have full results after the jump.

###

Boys 4A Standings — 1. Kodiak, 168; 2. Colony, 123; 3. Soldotna, 65; 4. Wasilla, 59; 5. Kenai Central, 58; 6. Palmer, 46.
Boys 100 Meter Dash 4A Finals — 1, Michael, Luke, Sol, 11.78. 2, Obas, Josh, Kod, 11.99. 3, Daniels, Jason, Ken, 12.04. 3, Casebeer, Lucas, Ken, 12.04. 5, Aumavae, Vincent, Pal, 12.06. 6, Jones, Lucas, Col, 12.08.
Boys 200 Meter Dash 4A Finals — 1, Michael, Luke, Sol, 23.58. 2, Smithwick, Brad, Ken, 23.68. 3, Jones, Lucas, Col, 23.78. 4, Obas, Josh, Kod, 24.11. 5, Davis, Jacob, Col, 24.61. 6, Nisbett, James, Pal, 24.98.
Boys 400 Meter Dash 4A Finals — 1, Michael, Luke, Sol, 51.69. 2, Sinnett, Darien, Col, 53.06. 3, Schafer, Brandon, Col, 53.19. 4, Bilafer, Daniel, Col, 53.24. 5, Smithwick, Brad, Ken, 53.50. 6, Sessom, Christian, Col, 54.05.
Boys 800 Meter Run 4A Finals — 1, Thomet, Levi, Kod, 2:01.05. 2, Hannah, Clayton, Kod, 2:01.56. 3, Schafer, Brandon, Col, 2:01.94. 4, Fried, Levi, Kod, 2:02.45. 5, Cooley, Andrew, Was, 2:02.73. 6, Theisen, Jonah, Ken, 2:02.97.
Boys 1600 Meter Run 4A — 1, Thomet, Levi, Kod, 4:24.42. 2, Theisen, Jonah, Ken, 4:28.21. 3, Christiansen, Cole, Kod, 4:30.09. 4, Fried, Levi, Kod, 4:33.34. 5, Schafer, Brandon, Col, 4:34.36. 6, Theisen, Jordan, Ken, 4:36.90.
Boys 110 Meter Hurdles 4A Finals — 1, Rilatos, Mitchell, Was, 16.35. 2, Ulen, Jay, Sol, 18.30. 3, Wantenabe, Shouya, Pal, 18.48. 4, Foster, Hayden, Kod, 18.75. 5, Tira, Isaiah, Col, 18.80. 6, Bilafer, Steven, Col, 19.13.
Boys 300 Meter Hurdles 4A Finals — 1, McCoy, Kenneth, Col, 42.83. 2, Rilatos, Mitchell, Was, 43.36. 3, Charles, Melvin, Col, 45.16. 4, Foster, Hayden, Kod, 45.37. 5, Frick, Kenneth, Was, 46.05. 6, Wantenabe, Kohei, Pal, 46.08.
Boys 4×100 Meter Relay 4A — 1, Kodiak (Obas, Alcaide, Llorente, Mangalus), 45.68. 2, Colony, 46.75. 3, Soldotna, 47.51. 4, Kenai, 47.81. 5, Wasilla, 48.67.
Boys 4×200 Meter Relay 4A — 1, Kenai (Daniels, Casebeer, Michaud, Smithwick), 1:35.62. 2, Kodiak, 1:35.85. 3, Colony, 1:36.49. 4, Palmer, 1:42.99.
Boys 4×400 Meter Relay 4A — 1, Kodiak (Alcaide, Fried, Hannah, Ma’inifo), 3:35.71. 2, Colony, 3:37.46. 3, Kenai, 3:42.91. 4, Wasilla, 3:53.73. 5, Palmer, 3:56.53.
Boys 4×800 Meter Relay 4A — 1, Kodiak (Hannah, Fried, Thomet, Christiansen), 8:45.59. 2, Wasilla, 9:12.57. 3, Colony, 9:28.52. 4, Palmer, 9:30.19.
Boys High Jump 4A — 1, Ulen, Jay, Sol, 5-10. 2, Looney, Connor, Pal, J5-10. 3, Ma’inifo, Michael, Kod, 5-08. 4, Both, Gatwech, Col, 5-06. 5, Carstens, Andrew, Kod, 5-02. 5, Andrist, Hunter, Col, 5-02. 5, Wantenabe, Kohei, Pal, 5-02. 8, Vrvilo, Brandon, Col, 5-00. 8, Horton, Kevin, Was, 5-00.
Boys Long Jump 4A — 1, Ma’inifo, Michael, Kod, 20-05.50. 2, Ulen, Jay, Sol, 20-01.25. 3, Both, Gatwech, Col, 18-06.75. 4, Adams, Daniel, Pal, 18-03.50. 5, Bilafer, Daniel, Col, 17-11.25. 6, Gibbs, Drew, Sol, 17-08.
Boys Triple Jump 4A — 1, Ma’inifo, Michael, Kod, 40-08.50. 2, Both, Gatwech, Col, 39-11.75. 3, Black, Jordan, Col, 39-05.75. 4, Casebeer, Lucas, Ken, 37-11.50. 5, Adams, Daniel, Pal, 37-11.25. 6, Rilatos, Mitchell, Was, 37-09.50.
Boys Shot Put 4A — 1, Harren, William, Was, 45-11.75. 2, Sega, Leo, Kod, 44-03.75. 3, Niekamp, Hayden, Pal, 41-02. 4, Looney, Connor, Pal, 40-11.75. 5, Pillians, Kordell, Kod, 38-09.50. 6, Dedrick, Cody, Was, 38-03.
Boys Discus Throw 4A — 1, Summers, Fischer, Col, 122-04. 2, Harren, William, Was, 117-06. 3, Sega, Leo, Kod, 108-07. 4, Comer, Marshall, Was, 105-04. 4, Lewis, Daniel, Sol, 105-04. 6, Peterson, Jeffery, Kod, 103-11.

Girls 4A Standings — 1. Wasilla, 115 points; 2. Colony, 107.5; 3. Kenai Central, 104; 4. Soldotna, 102; 5. Kodiak, 63; 6. Palmer, 31.5.
Girls 100 Meter Dash 4A Finals — 1, Mathis, Peggy, Was, 13.09. 2, Stephens, Chase, Col, 13.34. 3, Ingersoll, Danika, Was, 13.76. 4, Nolden, Jelly, Sol, 13.84. 5, McKinstry, Lexi, Ken, 13.89. 6, Landess, Hailee, Sol, 14.09.
Girls 200 Meter Dash 4A Finals — 1, Mathis, Peggy, Was, 26.57. 2, Devine, Alysha, Was, 27.84. 3, Ingersoll, Danika, Was, 28.14. 4, Wilkins, Marley, Kod, 28.26. 5, Lautrup, Natalie, Col, 28.37. 6, Sandahl, Leah, Ken, 28.62.
Girls 400 Meter Dash 4A Finals — 1, Mathis, Peggy, Was, 57.59. 2, Michaelson, Audrey, Col, 58.71. 3, Wilkins, Marley, Kod, 1:02.51. 4, Nelson, Daisy, Sol, 1:02.71. 5, Haan, Tracie, Col, 1:05.16. 6, Whannell, Kyla, Ken, 1:05.18.
Girls 800 Meter Run 4A Finals — 1, Mathis, Peggy, Was, 2:19.35. 2, Michaelson, Audrey, Col, 2:22.24. 3, Burroughs, Mariah, Was, 2:25.00. 4, McCormick, Dani, Sol, 2:27.52. 5, Burroughs, Riley, Was, 2:33.76. 6, Bigley, Zoe, Kod, 2:35.79.
Girls 1600 Meter Run 4A — 1, Ostrander, Allie, Ken, 4:58.21. 2, Michaelson, Audrey, Col, 5:05.42. 3, Burroughs, Mariah, Was, 5:23.85. 4, Thompson, Makenzie, Col, 5:25.42. 5, Ford, Jenna, Was, 5:32.20. 6, Bigley, Zoe, Kod, 5:37.48.
Girls 3200 Meter Run 4A — 1, Ostrander, Allie, Ken, 10:25.74. 2, Michaelson, Audrey, Col, 10:59.29. 3, Thompson, Makenzie, Col, 11:40.59. 4, Ford, Jenna, Was, 11:56.38. 5, Cawthorn, Leah, Kod, 12:03.95. 6, Fox, Sadie, Sol, 12:11.34.
Girls 100 Meter Hurdles 4A Finals — 1, Stephens, Chase, Col, 16.62. 2, Schindler, Beverly, Ken, 16.83. 3, Sandahl, Leah, Ken, 16.84. 4, Armstrong, Shannon, Kod, 17.31. 5, Lautrup, Natalie, Col, 17.49. 6, Ng, Sarah, Kod, 17.56.
Girls 300 Meter Hurdles 4A Finals — 1, Devine, Alysha, Was, 48.35. 2, Lautrup, Natalie, Col, 48.87. 3, Ng, Sarah, Kod, 48.95. 4, Ostrander, Allie, Ken, 49.13. 5, Barnett, McKenzie, Kod, 50.74. 6, Schindler, Beverly, Ken, 51.29.
Girls 4×100 Meter Relay 4A — 1, Kenai (McKinstry, Whannell, Harding, Sandahl), 53.55. 2, Soldotna, 54.17. 3, Kodiak, 55.17. 4, Colony, 58.91.
Girls 4×200 Meter Relay 4A — 1, Kenai (McNamara, Whannell, Harding, Sandahl), 1:53.20. 2, Soldotna, 1:56.44. 3, Kodiak, 2:00.17. 4, Wasilla, 2:01.63. 5, Colony, 2:02.13.
Girls 4×400 Meter Relay 4A — 1, Wasilla (Burroughs, Devine, Mathis, Burroughs), 4:20.33. 2, Soldotna, 4:20.69. 3, Kenai, 4:21.57. 4, Colony, 4:27.35. 5, Palmer, 4:31.59. 6, Kodiak, 4:33.81.
Girls 4×800 Meter Relay 4A — 1, Soldotna (Nelson, Hutchings, Fox, McCormick), 9:52.47. 2, Wasilla, 9:59.86. 3, Kodiak, 10:22.79. 4, Palmer, 10:44.51. 5, Kenai, 10:59.84. 6, Colony, 11:08.02.
Girls High Jump 4A — 1, Harding, Kiana, Ken, 5-00. 2, Skjold, Kaillee, Sol, 4-08. 3, Barnett, McKenzie, Kod, J4-08. 4, Ames, Hailey, Sol, 4-06. 5, Kausal, Alexandria, Pal, J4-06. 6, Cucullu, Maria, Col, 4-02. 6, Renk, Olga, Pal, 4-02.
Girls Long Jump 4A — 1, Stephens, Chase, Col, 15-08. 2, Barcus, Hannah, Ken, 15-05.25. 3, Nolden, Jelly, Sol, 14-11.25. 4, Nelson, Daisy, Sol, 13-10.25. 5, Cucullu, Maria, Col, 13-10. 6, Aquino, Rosie, Kod, 13-03.25.
Girls Triple Jump 4A — 1, Stephens, Chase, Col, 34-00.25. 2, Harding, Kiana, Ken, 32-09.50. 3, Barcus, Hannah, Ken, 32-08.50. 4, Aquino, Rosie, Kod, 30-01.25. 5, Skjold, Kaillee, Sol, 29-03.75. 6, Spargo, Hope, Was, 28-11.25.
Girls Shot Put 4A — 1, Blake, Taylor, Pal, 35-07.50. 2, Wong, McKayla, Sol, 31-05.75. 3, Hendricks, Kiana, Sol, 30-05.25. 4, DePriest, Leya, Pal, 29-03.75. 5, Tuisaula, Sylvia, Was, 29-00. 6, Buresh, Sammy, Pal, 28-10.25.
Girls Discus Throw 4A — 1, Wong, McKayla, Sol, 96-07. 2, DePriest, Leya, Pal, 85-03. 3, Walker, Richelle, Kod, 82-02. 4, Hendricks, Kiana, Sol, 77-03. 5, Skjold, Kaillee, Sol, 75-02. 6, Castellano, Cipriana, Ken, 72-09.

Check Also

Cruise ship at Pier Two in Kodiak.

Midday Report – April 19, 2024

On today’s Midday Report with host Terry Haines:  Kodiak will see its first cruise ship …

%d bloggers like this: